СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 2 – ИЗАБРАНА ДЕЛА

издавач: Богословија Светих Кирила и Методија у Призрену, 2017, стр. 225

Свети Јован Златоуст је један од великих васељенских учитеља Цркве. Познат је по великом дару беседништва и тумачењу посланица Светог апостола Павла. Његове беседе и дела се радо читају у Богословији као пример једног свештенослужитеља Олтара Божијег и једног од најплоднијих отаца на пољу црквеног беседништва. Због велике вредности његових дела, Призренска богословија је 2017.године, издала у две књиге изабрана дела Светог Јована Златоустог.
На почетку прве књиге наилазимо на прослов епископа Атанасија Јевтића који о Светом Јовану Златоустом говори као Петом Јеванђелисти Цркве. У наставку свог прослова, епископ Атанасије излаже кратко житије Светог Златоуста као и његов неизмерни допринос на егзегези Светог Писма и Богословљу Цркве.
Прву књигу „Свети Јован Златоуст“ деле три поглавља: „Теодору палом“ – садржи две поуке, „Противницима монашког живота“ – садржи три расправе упућене противницима монашког живота, неверујућем и верујућем оцу, „О скрушености“ – садржидве посланице упућене Димитрију и Стелехију монаху.
Другу књигу деле два поглавља: „Стагирију Аскети“ – садржи три беседе о туги и унинију, као и једну саветодавну беседу, док друго поглавље „О девствености“ садржи узвишено излагање Светог Јована Златоустог о девственом животу.