САБРАНА ДЕЛА: ПОСЛАНИЦЕ И БЕСЕДЕ, ЦРКВЕ И МАНАСТИРИ, ИСТОРИЈСКИ СПИСИ Сава Дечанац

издавачи:

Епархија рашко-призренска

Манастир Високи Дечани

Богословија Светих Кирила и Методија у Призрену

2021. год., (308 стр., 377. стр, 319.стр)

Сабрана дела Саве Дечанца састоје се од три књиге: прва под називом „Посланице и беседе“, друга „Цркве и манастири“ и трећа чији је наслов“Историјски списи“.

Аутор Сава (Ђорђе) Бараћ Дечанац био је ректор призренске богословије и епископ жички. Као дете је са својим родитељима отишао у Дечане на поклоњење Светом краљу и одлучио је да тамо и остане и школује се. У свом богатом духовном и црквеном животу био је и учитељ у Пећи, али и духовник дечанског метоха у Пироту. Био је Сава Дечанац и на барикадама када су Турци бомбардовали Београд са Калемегдана. У српско-турским ратовима био је командант дежевско-ибарских устаника. А народ га је опуноважио да заступа његове интересе на Берлинском конгресу.

По сопственој жељи сахрањен је у манастиру Дечани (због ратних неприлика је најпре почивало његово тело у Жичи), свечано, уз присуство великог броја људи и изасланика патријарха и митрополита и Николаја Велимировића.

У сабраним делима садржано је сведочанство његових бројних црквених и народних делања.